Lista obavijesti

An agenda for future Social Sciences and Humanities research on energy efficiency: 100 priority research questions

Objavljeno: 20.07.2022.

Chris Foulds, Sarah Royston, Thomas Berker, Efi Nakopoulou, Zareen Pervez Bharucha, Rosie Robison, Simone Abram, Branko Ančić, et al. autori su rada „An agenda for future Social Sciences and Humanities research on energy efficiency: 100 priority research questions“ [Program za buduća društveno-humanistička istraživanja energetske učinkovitosti: 100 prioritetnih istraživačkih pitanja]. Rad je objavljen u časopisu „Humanities and social sciences communications“, 9.

Desetljeća donošenja tehnološko-ekonomskih energetskih politika i istraživanja energetike obilježena su nedovoljnom iskorištenošću dokaza iz društvenih i humanističkih znanosti, što uključuje i kritičke osvrte na to što uopće podrazumijeva mijenjanje odnosa društva prema energetskoj učinkovitosti. Konkretno, (i) društveno-humanističke znanosti predugo su gurali u stranu ili preusko tematski definirali donositelji politika, financijeri i drugi koji su odlučivali o upravljanju istraživačkim programima, i (ii) okruženje društveno-humanističkih istraživačkih programa nije u prošlosti uključivalo inkluzivne i savjetodavne procese. Svrha ovoga rada je premostiti te razlike stvaranjem istraživačkog programa koji će naznačiti buduće prioritete društveno-humanističkih istraživanja energetske učinkovitosti. Primijenjena je vježba Horizon Scanning, kojom je identificirano 100 prioritetnih društveno-humanističkih (D-H) istraživačkih pitanja za istraživanje energetske učinkovitosti. Vježba je uključivala 152 istraživača s prijašnjim D-H iskustvom vezanim za energetsku učinkovitost, raspoređenih u 62 D-H (pod)discipline, iz 23 države i u svim stadijima karijere.

Dobivena pitanja induktivno su podijeljena u sedam tematskih klastera: (1) Građanstvo, uključenost i razmjena znanja o energetskoj učinkovitosti; (2) Energetska učinkovitost u odnosu na jednakost, pravednost, siromaštvo i ranjivost; (3) Energetska učinkovitost u odnosu na svakodnevni život i prakse proizvodnje i potrošnje energije; (4) Smještanje u okvir, definiranje i mjerenje energetske učinkovitosti; (5) Upravljanje, javne politike i politička pitanja u vezi s energetskom učinkovitosti; (6) Uloge gospodarskih sustava, lanaca opskrbe i financijskih mehanizama u unaprjeđivanju energetske učinkovitosti; i (7) Interakcije, nenamjeravane posljedice i povratni učinci intervencija vezanih za energetsku učinkovitost. S obzirom na to da je energetska učinkovitost konzistentno središnje pitanje u programima javnih politika, ovim se radom ističe da su dobro razvijeni D-H pristupi spremni za mobilizaciju kako bi doprinijeli razvoju mjera i upravljačkih odluka vezanih za energetsku učinkovitost, i/ili razumijevanju njihovih implikacija. Implicitno, rad naglašava heterogenost dokaza za D-H politike do kojih se može doći. Program će koristiti s jedne strane (1) onima kojima je D-H područje energetike novo (uključujući praktičare javnih politika) za učenje o mogućnostima i kapacitetima D-H energetike, a s druge i (2) etabliranim istraživačima D-H energetike za uvide u zajedničku budućnost istraživanja u tom području.

Članak je dostupan na poveznici: https://tinyurl.com/3mxf2hht.

Tagovi